Fizjoerka

Terapia wisceralna (trzewi)

Bóle brzucha, problemy z trawieniem, wzdęcia czy zgaga - tego typu problemów można pozbyć się podczas wizyty u fizjoterapeuty.

Terapia trzewi (czyli narządów wewnętrznych) w moim wykonaniu charakteryzuje się specyficzną, dość delikatną pracą w obrębie jamy brzusznej pacjenta. Praca taka jest w większości wypadków pracą pośrednią na konkretnym narządzie wewnętrznym czy raczej na obszarze, w którym się znajduje. Delikatna palpacja piętrowa wgłąb tkanek miękkich jamy brzusznej oraz pełna koncentracja na zabiegu ze strony pacjenta oraz fizjoterapeuty skutkuje rozluźnieniem okolicy poddawanej terapii. Charakterystycznym jest pojawienie się po takim rozluźnieniu odgłosu przelewania się cieczy przez wąską rurkę czy po prostu odczucie przez pacjenta ulgi (zmniejszenie lub całkowite zredukowanie bólu w okolicy brzucha). Tego typu terapię trzewi z powodzeniem przeprowadzam w schorzeniach typu:

  • ostre i przewlekłe bóle brzucha w rożnych jego odmianach,
  • bolesne i nieregularne menstruacje,
  • problemy z trawieniem: refluks, uporczywa zgaga, uczucie kamieni w przełyku,
  • częste zaparcia czy biegunki, nieregularne wypróżnianie się,
  • chroniczne wzdęcia, zespół jelita drażliwego.

Sama terapia narządów wewnętrznych to oczywiście jeden ze sposobów pomocy pacjentowi w walce z bólem w okolicy brzucha. Bardzo istotny jest tutaj wywiad, badanie fizykalne jamy brzusznej, które przeprowadzam każdorazowo przed zabiegiem dbając tym samym o bezpieczeństwo pacjenta.